«Ο Καραγκιόζης και το πηγάδι των ευχών» από το Θέατρο Σκιών «Κοσμά Παναγιώκα"

Με αφορμή τις σχετικές ενότητες, του βιβλίου της Α΄ Δημοτικού καλέσαμε στο σχολείο μας το Θέατρο Σκιών του «Κοσμά Παναγιώκα», για να παρακολουθήσουν τα παιδιά μια παράσταση Καραγκιόζη. Το έργο ήταν «Ο Καραγκιόζης και το πηγάδι των ευχών?».

Ο καραγκιοζοπαίχτης κος Κοσμάς Παναγιώκας πριν από την παράσταση παρουσίασε στα παιδιά με εξαιρετικό τρόπο την ιστορία του Θεάτρου Σκιών. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με το πηγαίο χιούμορ του και τις όμορφες ατάκες του. Κατάφερε με το ταλέντο του να μας προβληματίσει και ταυτόχρονα να μας διασκεδάσει. Επίσης παρουσίασε στα παιδιά μαριονέτα δρόμου, κάτι που τους εξέπληξε.

Οι μαθητές του σχολείου μας, ήταν ένα ιδιαίτερα ενθουσιώδες κοινό, συμμετείχαν και γέλασαν με την ψυχή τους, ενώ παράλληλα γνώρισαν από κοντά τους ήρωες του Θεάτρου Σκιών.