Χριστουγεννιάτικα χαμόγελα από τους μαθητές της Οιχαλίας & Πετρωτού

Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Οιχαλίας.

Συγκεκριμένα μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του 1ου, 2ου και Δημοτικού Σχολείου Πετρωτού, σκόρπισαν χαμόγελα δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες και παιχνίδια, τραγούδησαν και έπαιξαν φέρνοντας τα Χριστούγεννα πιο κοντά.

Το εκπαιδευτικό όχημα «Glossomobil»

έκανε? στάση στα Δημοτικά της Οιχαλίας

Το πρόγραμμα βιωματικής εκπαίδευσης «Glossomobil» φιλοξένησαν την περασμένη Παρασκευή τα Δημοτικά Σχολεία 1ο, 2ο Οιχαλίας και Δημοτικό Πετρωτού. Η υλοποίηση του προγράμματος έγινε κατόπιν πρόσκλησης της καθηγήτριας Γερμανικών, Noack Kerstin, με την στήριξη του Διευθυντή κου Χρήστου Τρικάλη.

Το πρόγραμμα «Glossomobil» είναι μια συμφωνία μεταξύ του γερμανικού υπουργείου Εξωτερικών και του ελληνικού υπουργείου Παιδείας, η οποία υλοποιείται με τη συνεργασία του Ινστιτούτου Γκαίτε. Το «Glossomobil» (glosso- Mobil) είναι ένα όχημα πολιτισμού, που είναι εξοπλισμένο με όλα τα απαραίτητα εργαλεία και με ειδικά εκπαιδευόμενο διδακτικό προσωπικό και μεταφέρει τη γερμανική γλώσσα και κουλτούρα σε όλη την Ελλάδα. Στόχος του προγράμματος είναι η προσπάθεια να διευρύνει το ενδιαφέρον των μαθητών.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν και στήριξαν οι εκπαιδευτικοί των Γερμανικών των τριών σχολείων κες Noack Kerstin και Δαμιανού Κωνσταντίνα, ενώ βοήθησαν στην επιτυχία της όλης διοργάνωσης και οι Βαΐου Ευάγγελος, Ζαφείρη Αθηνά, Καρακικέ Γιώτα, Κωστακόπουλος Βασίλειος και Σακελλαρίου Ηλίας.

Επίσης ήταν σημαντική η εθελοντική προσφορά των εκπαιδευτικών των Γερμανικών Κουντούλα Ειρήνη, Πισκόια Φανή, Γκιντέρσου Σοφία, Μήτσιου Ιλιάδα.

Τέλος οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των Σχολείων πρόσφεραν πλούσιο μπουφέ στους μικρούς δημιουργούς ανταμείβοντάς τους για την προσπάθειά τους με χριστουγεννιάτικες λιχουδιές.