Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2017 Ημέρα Φυσικών Επιστημών στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Οιχαλίας

Ημέρα Φυσικών Επιστημών με πειράματα στο 1ο Δημοτικό Σχολείο και στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος των Φυσικών - Ερευνώ και ανακαλύπτω (ενότητες Ενέργεια, Θερμοκρασία - Θερμότητα, Ηλεκτρομαγνητισμός - Μαγνητισμός, Φως, Οξέα -Βάσεις και Στερεά - Υγρά - Αέρια), είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την Τρίτη 14 Μαρτίου 2017 οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων των 1ου Δημοτικού Σχολείου Οιχαλίας και του Δημοτικού Σχολείου Πετρωτού, από τον Γιάννη Ντελή υπεύθυνο του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Καρδίτσας.

Πραγματοποιήθηκαν εργαστηριακά πειράματα όπου οι μικροί μαθητές και μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να έρθουν οι ίδιοι σε άμεση επαφή με διάφορα όργανα και υλικά και να πειραματιστούν οι ίδιοι ως νέοι μικροί ερευνητές. Είχαν την ευκαιρία να κάνουν οι ίδιοι εντυπωσιακά πειράματα για τον ηλεκτρισμό, τον ηλεκτρομαγνητισμό, τη θερμότητα, τον διαχωρισμό μειγμάτων, τη σύνθεση και την ανάλυση του φωτός, τη δημιουργία ουράνιου τόξου κ.α.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν τόσο από τα πειράματα και ζήτησαν επίσης από τον κο Ντελή Γιάννη να ξαναεπισκεφτεί το σχολείο και για άλλα πειράματα.