Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Εκδήλωση Γλωσσομάθειας και Πολιτισμού στο 1ο Δημοτικό Οιχαλίας

Μία ξεχωριστή ευκαιρία να γνωρίσουν στοιχεία των Γλωσσών, αλλά και του Πολιτισμού της Ευρώπης είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Οιχαλίας, τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016, με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών (που τιμάται από τα Σχολεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης κάθε φθινόπωρο).

Η ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑ ΩΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ

Με τον συντονισμό των καθηγητών των Ξένων Γλωσσών του Σχολείου οι μαθητές παρουσίασαν στους συμμαθητές τους ένα πρόγραμμα αφιερωμένο στην κουλτούρα και την γλωσσική ταυτότητα των περισσοτέρων χωρών της Ευρωπαϊκής Ενώσεως. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας.

Η αίθουσα πλημμύρισε από τις νεανικές φωνές, το μήνυμα της εκδήλωσης είναι επίκαιρο, σήμερα που όλοι οι Λαοί της Ευρώπης έρχονται πιο κοντά με σεβασμό στην κοινή πολιτιστική παράδοση αλλά και την εθνική τους ταυτότητα. Η Οιχαλία αποτελεί σίγουρα το παράδειγμα αφού αρκετοί συντοπίτες μας ζουν και δραστηριοποιούνται επαγγελματικά σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες εδώ και αρκετά χρόνια. Η γλωσσομάθεια, που προωθείται σε όλα τα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδος, αποτελεί πολύτιμο εφόδιο σε μια εποχή παγκοσμιοποιημένης Γνώσης και αύξησης των κριτηρίων επιλογής Επαγγέλματος σε Ελλάδα και Εξωτερικό.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος παρουσιάστηκε η ξεχωριστή σημασία της συγκεκριμένης εκδήλωσης  με προβολές βίντεο, ανέκδοτα, αφίσες που δημιούργησαν οι ίδιοι οι μαθητές με στοιχεία των χωρών της Ευρώπης, αλλά και με χορωδιακά τραγούδια σε ξένους στίχους όπως τον ύμνο της Ευρώπης. Παράλληλα έγινε αναφορά στην μεγάλη σημασία της Ελληνικής Γλώσσας στο λεξιλόγιο όλων των Ευρωπαϊκών Γλωσσών. Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων εργάστηκαν τόσο στον χώρο του Σχολείου όσο και στα σπίτια τους, με στόχο να παρουσιάσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, με ?κριτές του έργου που ετοίμασαν τους συμμαθητές και τους δασκάλους τους. Συντελεστές της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών για το 1ο Δημοτικό Σχολείο Οιχαλίας ήταν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου: Γερμανικών κ. Noack Kerstin-Helga, Αγγλικών Μπάρδας Απόστολος και Μουσικής Τσερώνη Δήμητρα.

20160927_115413.jpg20160927_115442.jpg20160927_115456.jpg20160927_115540.jpg