Η παρέλαση του Σχολείου μας στις 25 Μαρτίου 2017

Με περηφάνια και καμάρι οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Οιχαλίαςπαρέλασαν το Σαββάτο 25 Μαρτίου 2017, τιμώντας την εθνική επέτειο της Ελληνικής Επαναστάσεως του 1821.

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν το πρωί του Σαββάτου με τον εκκλησιασμό των μαθητών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Οιχαλίας, στον Ενοριακό Ναό του Αγίου Νικολάου, όπου τελέστηκε Δοξολογία και στη συνέχεια ομιλία από τη μαθήτρια του Λυκείου Οιχαλίας Μητρούσια Ευαγγελία για το νόημα της επετείου και κατ? επέκταση της ημέρας.

Το παρατεταμένο χειροκρότημα απέσπασαν από το κοινό οι μαθητές του νηπιαγωγείου, των δημοτικών σχολείων, του γυμνασίου και του λυκείου. Με υπερηφάνεια και καμάρι οι μαθητές παρέλασαν στην κεντρική οδό της Οιχαλίας, τιμώντας όλους εκείνους που θυσιάστηκαν υπέρ πατρίδος για την ελευθερία και την εθνική ανεξαρτησία.

Αργότερα ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο της δημοτικής κοινότητας που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία και κατάθεση στεφάνων.